Editorial Board

Editor-in-Chief
Irshad H. Chaudry
Birmingham, AL

Associate Editor-in-Chief
Daniel R. Meldrum
Grand Rapids, MI

Senior Associate Editor
Christoph Thiemermann
London, UK


Associate Editors

Timothy R. Billiar
Pittsburgh, PA

Mark G. Clemens
Charlotte, NC

David Herndon
Galveston, TX

David B. Hoyt
Chicago, IL

Ronald V. Maier
Seattle, WA

Lyle L. Moldawer
Gainesville, FL

Patricia E. Molina
New Orleans, LA

Frederick A. Moore
Gainesville, FL

Daniel G. Remick
Boston, MA

Thomas Scalea
Baltimore, MD

Peter Ward
Ann Arbor, MI

Basilia Zingarelli
Cincinnati, OH

Jean-Marc Cavaillon
Paris, France

Peter Radermacher
Ulm, Germany

Martijn van Griensven
Munich, Germany

Hiroyuki Hirasawa
Chiba, Japan

Yong-Ming Yao
Beijing, China


Editorial Board

Mayuki Aibiki, Ehime, Japan

Naoki Aikawa, Tokyo, Japan

Hasan B. Alam, Ann Arbor, MI

John C. Alverdy, Chicago, IL

Gary An, Chicago, IL

Martin Angele, Munich, Germany

Derek Angus, Pittsburgh, PA

Saman Arbabi, Seattle, WA

Alfred Ayala, Providence, RI

Soheyl Bahrami, Vienna, Austria

Anirban Banerjee, Aurora, CO

Andriy I. Batchinsky, Fort Sam Houston, TX

Gregory J. Beilman, Minneapolis, MN

Kirby I. Bland, Birmingham, AL

Mihaly Boros, Szeged, Hungary

L. D. Britt, Norfolk, VA

Karim Brohi, London, United Kingdom

Uwe B. Brückner, Heidelberg, Germany

Eileen M. Bulger, Seattle, WA

Charles Caldwell, Cincinnati, OH

Andrew P. Cap, Fort Sam Houston, TX

Hugo Castro Faria Neto, Fiocruz, Brazil

Wei Chao, Boston, MA

Kiho Cho, Sacramento, CA

Mashkoor A. Choudhry, Chicago, IL

William G. Cioffi, Providence, RI

James J. Collier, Baton Rouge, LA

Robert N. Cooney, Syracuse, NY

Craig Coopersmith, Atlanta, GA

Salvatore Cuzzocrea, Messina, Italy

Michael S. Dahn, Savannah, GA

Jurandir Dalle Lucca, Fort Belvoir, VA

Daniel N. Darlington, Fort Sam Houston, TX

Antonio De Maio, La Jolla, CA

Clifford Deutschman, New Hyde Park, NY

David Dries, St. Paul, MN

Michael Dubick, San Antonio, TX

Philip A. Efron, Gainesville, FL

Perenlei Enkhbaatar, Galveston, TX

Eugen Faist, Munich, Germany

Hongkuan Fan, Charleston, SC

Guo-Chang Fan, Cincinnati, OH

Celeste C. Finnerty, Galveston, TX

Brian M. Fuller, St. Louis, MO

Roy D. Goldfarb, Philadelphia, PA

Sanna Goyert, New York, NY

David G. Greenhalgh, Sacramento, CA

Brian Harbrecht, Louisville, KY​

Hobart Harris, San Francisco, CA

Herbert Hechtman, Boston, MA

Michelle Henry-Stanley, Minneapolis, MN

Frank Hildebrand, Aachen, Germany

John B. Holcomb, Houston, TX

James W. Holcroft, Sacramento, CA

Richard S. Hotchkiss, St. Louis, MO

Markus Huber-Lang, Ulm, Germany

Hartmut Jaeschke, Kansas City, KS

Marc Jeschke, Toronto, Canada

Yong Jiang, Guangzhou, China

Wolfgang G. Junger, Boston, MA

Masao Kaneki, Charlestown, MA

Jennifer M. Kaplan, Cincinnati, OH

Michael D. Karlstad, Knoxville, TN

Takashi Kawasaki, Fukuoka, Japan

Jeffrey D. Kerby, Birmingham, AL

Laurie Kilpatrick, Philadelphia, PA

Manabu Kinoshita, Saitama, Japan

M. Margaret Knudson, San Francisco, CA

Elizabeth J. Kovacs, Aurora, CO

Rosemary Kozar, Baltimore, MD

Michael M. Krausz, Haifa, Israel

Steven L. Kunkel, Ann Arbor, MI

Charles Lang, Hershey, PA

Lorrie A. Langdale, Seattle, WA

James A. Lederer, Boston, MA

Claude Libert, Ghent, Belgium

Liangming Liu, Chongqing, China

Marc Maegele, Cologne, Germany

Ingo Marzi, Frankfurt, Germany

John C. Mathison, La Jolla, CA

Toshihiko Mayumi, Aichi, Japan

Kieran McCafferty, London, United Kingdom

Kathleen H. McDonough, New Orleans, LA

Gerald McGwin, Birmingham, AL

Carol L. Miller-Graziano, Rochester, NY

Lena M. Napolitano, Ann Arbor, MI

Satoshi Ono, Tokyo, Japan

Marcin F. Osuchowski, Vienna, Austria

Tina L. Palmieri, Sacramento, CA

Shibani Pati, San Francisco, CA

Peter Pickkers, Nijmegen, The Netherlands

Luciano Cesar Pontes de Azevedo, São Paulo, Brazil

Anthony E. Pusateri, Fort Sam Houston, TX

Nilofer Qureshi, Kansas City, MO

Krishnan Raghavendran, Ann Arbor, MI

Todd Rasmussen, Bethesda, MD

Penny Reynolds, Richmond, VA

Hiroshi Saito, Lexington, KY

Reinaldo Salomão, São Paulo, Brazil

Robert G. Sawyer, Charlottesville, VA

Martin A. Schreiber, Portland, OR

Martin G. Schwacha, San Antonio, TX

Steven J. Schwulst, Chicago, IL

Melanie Scott, Pittsburgh, PA

Edward R. Sherwood, Nashville, TN

Mervyn Singer, London, United Kingdom

Andreas Spittler, Vienna, Austria

Zoltan Spolarics, Newark, NJ

Deborah Stearns-Kurosawa, Boston, MD

Anthony F. Suffredini, Bethesda, MD

Csaba Szabó, Galveston, TX

Wanchun Tang, Rancho Mirage, CA

Jean-Louis Vincent, Brussels, Belgium

Yoram Vodovotz, Pittsburgh, PA

Charles Wade, Houston, TX

Wendy Walker, El Paso, TX

Haichao Wang, Manhasset, NY

Ping Wang, Manhasset, NY

Kevin R. Ward, Ann Arbor, MI

Eizo Watanabe, Chiba, Japan

Michaela West, Robbinsdale, MN

David L. Williams, Johnson City, TN

Hector R. Wong, Cincinnati, OH

Huang-Ping Yu, Taoyuan, Taiwan

Kai Zacharowski, Frankfurt, Germany

Teresa A. Zimmers, Indianapolis, IN


Consulting Board Members

Ansgar Aasen, Oslo, Norway

Naji N. Abumrad, Nashville, TN

Richard L. Gamelli, Maywood, IL

Jan R. Goris, Nijmegen, The Netherlands

John A. Mannick, Boston, MA

Edmund Neugebauer, Cologne, Germany

Minoru Okuda, Tokyo, Japan

Ke-seng Zhao, Guangzhou, China